Zaczynałem na aparatach marki Pentax aktualnie pracuje na pełnoklatkowych profesjonalnych bezlusterkowcach marki Sony. Rozdzielczość zdjęć pozwala nawet na wielkoformatowy wydruk. Posiadam również wysokiej jakości profesjonalne obiektywy o szerokich zastosowaniach umożliwiające otrzymanie dobrych efektów nawet w ciężkich warunkach oświetleniowych. Obiektywy stałoogniskowe Sony+zoomy Tamron.Najczęściej korzystam ze światła zastanego, gdyż naturalne światło podczas sesji tworzy niepotarzany klimat na zdjęciach.Jeśli zachodzi potrzeba używam także lampy błyskowej.
 Najważniejsze jest jednak słynne zdanie, że „to nie aparat robi zdjęcia, a fotograf”.

Różnic pomiędzy profesjonalnym aparatem a smartfonem jest bardzo dużo .Najważniejsze to :

  • wielkość matrycy a co za tym idzie jakość wykonanych zdjęć.

Wielkość matrycy w większości smartfonów to wielkości poniżej 1/3″ (to o.k 0,28 cm2)

Wielkość matrycy w najpopularniejszych aparatach pełno klatkowych profesjonalnych to 8,60 cm2

Najlepiej widać to na grafice z serwisu fotoblogia.pl

  • optyka czyli obiektywy

Optyka to bardzo ważny element jakiegokolwiek systemu fotograficznego. W przypadku smartfonów nie ma mowy o tak dobrych jakościowo soczewkach, jak ma to miejsce w typowych aparatach, gdzie dba się nie tylko o mechanikę systemu przezroczystych szkiełek, ale również o materiały, z których są one wykonane. Telefony komórkowe oferują głównie niewielkie, plastikowe soczewki, które nie mają nic wspólnego z komponentami umieszczanymi w lustrzankach , czy też w  bezlusterkowcach.

Do aparatu można podpinąć różnego rodzaju obiektywy w zależności od rodzaju wykonywanych zdjęć(porterowe,zoomy,makro itp.)

  • sposób zapisu zdjęć

Telefony zapisują zdjęcia w formacie JPEG,aparaty JPEG ale też RAW

Format plików RAW daje o wiele większe możliwości edycji niż jakikolwiek inny format zapisu zdjęć oraz pozwala w pełni wykorzystać możliwości aparatu.Tam możemy ustawić pożądany balans bieli, ekspozycję, cienie, jasność, kontrast itp.

 

Sama sesja zdjęciowa to tylko część pracy. Potem przystępuje do pracy przy komputerze, aby oddany materiał był dopracowany. Zdjęcia ulegają obróbce w zakresie korekcji parametrów takich jak ekspozycja, kontrastu, układ kadru czy retuszu. Istnieje również możliwość dokonywania zmian takich jak konwersja do czerni i bieli, sepii.Obróbka trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Większość fotografów ma w swoich umowach zapis o zgodzie na publikację wizerunku na stronie internetowej i w mediach społecznościowych,gdyż publikowanie wykonanych zdjęć to jedyna forma prezentacji ich pracy i reklamy.Oczywiście z tej zgody można zrezygnować, jednak wiąże się to z nieznacznie wyższą ceną usługi.Koszt przejazdu doliczam powyżej 30km od Bochni

Przeważnie jest to Małopolska. Ale dojazd w każde inne miejsce nie stanowi dla mnie problemu.  Moim miejscem zamieszkania są okolice Bochni.

Kilka opinii zamieściłem na mojej stronie w zakładce portfolio.Więcej moich zdjęć i opinii można zobaczyć na moim facebooku facebook.com/DariuszMikośFotografia

Czegoś nie wyjaśniłem?Macie inne  pytania?  Dzwońcie i piszcie 😉